RikaKvinnor bloggen

Hjälp mig att hjälpa Dig till ekonomisk frihet!

okt 24, 2021 | Bli rik - Nybörjarguiden, Digital kurs, Finansiell rikedom, Inre rikedom, Personlig utveckling | 0 Kommentarer

Elisabeth Svensson, Kvällsposten / Expressen RikaKvinnor.se

Hjälp mig att hjälpa Dig till ekonomisk frihet!


Till frågeformuläret!

Som jag nämnde lite kort i mitt långa inlägg ”När livsgnistan släcks av att bli $-miljonär”, så sitter jag och fnular på hur jag på bästa sätt ska kunna hjälpa fler kvinnor att nå ekonomisk frihet.

Jag har ju gjort resan själv och tiden är nu kommen för mig att dela med mig av min kunskap och alla år av erfarenheter, genom att lära andra hur man bygger hållbar rikedom och ekonomisk frihet. 

Om jag och min sambo tjänar några miljoner extra kommer det inte göra så stor skillnad i våra liv, men om jag kan hjälpa dig att lägga grunden för ett framtida liv som ekonomiskt fri, så kommer det troligtvis göra betydligt större skillnad.

Hur jag ska hjälpa fler kvinnor till ekonomisk frihet

Så efter många funderingar om hur jag på bästa sätt ska kunna hjälpa fler att nå ekonomisk frihet, har jag äntligen landat i en idé som resonerar fullt ut med mitt hjärta. En idé som får det att kittlas så där härligt i maggropen igen, och där jag vet att jag kommer kunna göra stor skillnad för många.RikaKvinnor Akademin - digitala kursen om ekonomisk frihet för och av kvinnor @photos.of.moe

Det jag har landat i är att jag vill skapa den tveklöst bästa digitala kursen för kvinnor att lägga grunden till ekonomisk frihet och hållbar rikedom!

Tanken är att den digitala kursen ska samla allt som behövs i form av verktyg, kunskap och strategier. Tillsammans med massvis av tips, trix och erfarenheter från min egen ekonomiska resa (så att du slipper göra alla ”misstag” jag redan gjort ;)). Detta paketeras sedan på ett (förhoppningsvis) enkelt, tilltalande, engagerande och pedagogiskt sätt med mig som din största supporter och personliga ekonomicoach under de veckor som kursen pågår. Jag kommer med andra ord att vara med och hålla dig i handen under hela kursen så att du aldrig ska känna dig ensam på resan.  

Målet är att du efter kursen ska känna dig trygg i att du har all kunskap som behövs för att skapa en enkel, tydlig, trygg och stabil grund att bygga vidare din ekonomiska frihet på.

Därför sträcker jag ut en hand

Och det är här jag vill sträcka ut min hand för att be om din hjälp för att kunna ta denna idé från ord till handling på bästa möjliga vis, med målet att skapa så mycket värde som möjligt för deltagarna.

RikaKvinnor Akademin för ekonomisk frihet @photos.of.moe

Skapandeprocessen av den digitala kursen är fortfarande i sin linda. Och även om jag har massvis av idéer utspridda på whiteboarden och på hundratals färgglada post-it lappar på kontoret hemma i tvåfamiljshuset i Malmö, så är det fortfarande på en övergripande nivå och långt ifrån perfekt (än).

Med andra ord finns det stort utrymme för förbättringar och synpunkter på vad kursen behöver innehålla för att kunna leverera de resultat ni deltagare behöver och vill ha.

Det sista jag vill är att slösa din dyrbara tid, pengar och/eller energi och därför är det extremt viktigt för mig att göra ett gediget grundarbete. 

Den bästa digitala kursen inom ekonomisk frihet och hållbar rikedom för kvinnor!

Visionen är dock tydlig;

”Denna digitala kurs ska bli den bästa på marknaden i Norden för att lägga grunden till ekonomisk frihet och hållbar rikedom. Av kvinnor och för kvinnor.”

Anledningen till att jag valt att enbart rikta kursen till kvinnor, är för att kursen, och det community som kommer byggas runt kursen, ska kunna vara en trygg plats för oss kvinnor att nyfiket växa och utvecklas på inom området privatekonomi, investeringar och även personlig utveckling (så varning för att det inte bara är plånboken som kommer att växa, utan även Du som person!).
Dessutom är jag själv kvinna och känner att jag identifierar mig lättare med de ekonomiska utmaningar som vi kan ställas inför, medvetet eller undermedvetet. 

Här behöver jag din hjälp

Och det är här jag tror på storheten i att göra saker tillsammans. Jag kommer aldrig kunna skapa den bästa digitala kursen för att lägga grunden till ekonomisk frihet helt på egen hand.

Det är därför jag vill bjuda in dig (som känner dig träffad, eller bara är nyfiken) att bli en del av att skapa denna kurs tillsammans med mig. För visst blir saker så mycket roligare och enklare när vi gör dom tillsammans!? 

Och jo, jag hör vad du tänker;

Men Elisabeth, jag kan ju ingenting om aktier och investeringar. Jag behöver snarare din hjälp att få koll på pengarna och min privatekonomi, det är ju därför jag skulle behöva gå kursen!  

Till dig vill jag bara säga; Grattis! Du är precis den kvinna jag söker som ”ängel-medlem”!
RikaKvinnor Akademin för ekonomisk frihet @photos.of.moe

Att bygga rikedom har nämligen väldigt lite att göra med pengar och väldigt mycket att göra med oss själva. Som en av mina kvinnliga förebilder Patrice Washington brukar säga;

Building wealth has a 100% nothing to do with money, and 100% to everything to do about you and your mindset towards money. 

Dessutom finns det så mycket myter där ute om pengar, investeringar och ekonomi som jag verkligen LÄNGTAR att få slå hål på en gång för alla!

Vill du bli en av mina 10 ängelmedlemmar? (OBS! Ansökan till Ängelmedlemsskapet är stängd men du kan ställa dig i kö till höstens kurs här!)

Så om du identifierar dig som kvinna, är mellan 25-55 år gammal och kanske som jag, inte alls har energi och/eller tid, eller ens är intresserad av att läsa på eller kunna något mer avancerat om aktier och/eller investeringar.
Men som önskar att det fanns ett enkelt recept för att få full koll på dina pengar och din privatekonomi och hur du enkelt kan bygga ekonomisk frihet och en hållbar rikedom som helt och hållet baseras på forskning. 

Känner du dig träffad av denna beskrivning så är Du med andra ord helt rätt kvinna för att bli en av mina 10 ”ängelmedlemmar” och därmed få möjlighet att ta del av det attraktivaste erbjudande kursen någonsin kommer att ha!

När kursen är redo att lanseras till en större publik, tänker jag att startpriset kommer ligga på någonstans omkring 12 995 sek (vilket blir en no-brainer eftersom vi garanterar resultat om du följer kursens moduler och uppgifter, annars får du alla pengarna tillbaka!). 

Det bästa med ”ängelmedlemsskapet”  

Och här kommer det absolut bästa med ”ängelmedlemskapet”.

Om du blir en av mina 10 ”ängelmedlemmar” betalar du enbart 4995 sek för kursen. Det fina i kråksången är att du, efter att kursen lanserats till fullpris till allmänheten, kommer få ”life time access” till kursen och alla uppdateringar därefter. Allt eftersom kursen utvecklas och (förhoppningsvis) blir ännu bättre!

Och inte nog med det, du kommer också att få för-förtur till exklusiva investeringsmöjligheter som vanligtvis inte erbjuds oss vanliga småsparare.
RikaKvinnor Akademin - kursen för att skapa ekonomisk frihet & hållbar rikedom. Av kvinnor. För kvinnor. @photos.by.moe

En unik möjlighet med många fördelar

Med andra ord är detta en unik möjlighet att både få vara med och påverka innehållet i den digitala kursen och därigenom skräddarsy den efter dina behov för att få den hjälp Du behöver. Dessutom får du ta del av allt framtida kursmaterial -for life! Bara det är en hel guldgruva i sig och värt varenda öre! Samt att du får för-förtur att delta på extremt exklusiva investeringsmöjligheter som vanligtvis bara hamnar på bordet hos ankarinvesterare som AMF-pension, Swedbank Robur, Stefan Persson (VD för H&M), Kinnevik mfl mfl. 

Och även om jag själv har massvis av idéer till kursen, är jag helt övertygad om att de absolut bästa idéerna kommer att komma från mina ”ängelmedlemmar”. Framförallt eftersom jag efter många år inom finansbranschen gått och blivit lite hemmablind.  

Ängelmedlem eller ej, din input är ändå superviktig!

(OBS! Ansökan till Ängelmedlemsskapet är stängd men du kan ställa dig i kö till höstens kurs här!)

Oavsett om du är intresserad av att bli ängelmedlem, eller att gå kursen eller ej så vill jag ändå passa på att be om din viktiga input inför utvecklandet av kursen via frågeformuläret här nedan. 


Väntelista kursstart HT 2022

Formuläret består av 6 supersnabba och 6 lite längre frågor som har med tankar och känslor kring pengar, samt kursinnehållet att göra. Det skulle hjälpa mig så otroligt mycket om du kunde tänka dig att besvara dessa frågor. 

På sista frågan undrar jag om du är intresserad av att bli en av mina 10 ängelmedlemmar. Jag vill redan här förtydliga att detta enbart är en intressekoll och att du inte förbinder dig till något. Så svara hellre ja och ta del av mer information, än att svara nej för att du är osäker på vad det betyder att du svarar ja.  

Följ med på resan mot Ditt rikare liv

Med det sagt hoppas jag att du vill följa med på resan mot Ditt rikare liv och jag ser så mycket fram emot att få hjälpa och stötta dig på vägen. Jag kommer alltid att vara din största supporter och ditt största fan, och jag längtar verkligen tills dagen när vi tillsammans kan se tillbaka på det här och säga… ”kommer du ihåg när… …”

Den tanken gör mig så otroligt inspirerad och motiverad och jag kommer ge mitt allt för att kursen ska bli så bra och värdefull som möjligt för dig som väljer att gå den. 

Låt oss tillsammans skapa ännu fler RikaKvinnor!!!

Med värme
Elisabeth


Till väntelistan kursstart HT 2022

GÖR SOM TUSENTALS ANDRA KVINNOR

Gå med i vår community

Ta del av inspiration, konkreta råd, tips och mycket mer för din inre- och yttre rikedom på ett lättsamt och förhoppningsvis lättillgängligt vis.